09.03.2020
​Genotipik Tohum Bahçelerinin Sayısı Artıyor
Enstitü Müdürlüğümüz teknik personellerinden Başmühendis Enver ÖZTEKEŞİN ve Orman Y. Mühendisi Abdullah KAPLAN tarafından Tarsus Orman Fidanlığı yakınında klonal genotipik tohum bahçesi kurulmuştur. Akdeniz Bölgesi Alçak Islah Zonu’nda (0-400 m.) Kızılçam (Pinus brutia Ten.) Döl Denemeleri adlı projede meşcereden seçilmiş kızılçam plus ağaçlar test edilmektedir. Projenin 16. Yaş sonuçlarına göre, çap karakteri bakımından en iyi gelişim gösteren ailelerden Adana’da genotipik tohum bahçesi (GTB) kurulmuştur. Gelecek yıllarda bu bahçeden miktar ve kalite bakımından verimli tohum sağlanması beklenmektedir. Böylece hızlı gelişen fidanlar elde edilerek, endüstriyel ağaçlandırmalarda veriminin arttırılması öngörülmektedir. 

Bahçe kuruluşu esnasında, Mersin Orman Bölge Müdürü Sayın Kenan AKDUMAN ve beraberindeki ekip ekibimizi ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Kendisine ve ekibine  nazik ziyaretleri için teşekkür ederiz.

Ayrıca tohum bahçesi kuruluş  aşamalarındaki çalışmaları ve yardımlarından dolayı Mersin Orman Fidanlık Müdürlüğü, Tarsus Orman Fidanlık Şefliği çalışanlarına ve Kaptanımız Sami ÖZTÜRK’e teşekkür ederiz.

 

Yazdır