28.12.2020
Karaçam ve Sarıçam Tohum Bahçesi Kuruluşları
 

2020 yılı tohum bahçesi kuruluş programı kapsamında Enstitü Müdürlüğümüzce aralık ayı içerisinde iki adet klonal tohum bahçesi kurulmuştur.

 Karaçam tohum bahçesi kuruluşu

 

Enstitü Müdürlüğümüz teknik personellerinden Enstitü Müdür Yardımcısı Orman Mühendisi Zühal YILMAZ, Orman Y. Mühendisi Abdullah KAPLAN ve Orman Y. Mühendisi Mehmet ACET tarafından Yozgat Çamlığı Milli Parkından seçilmiş olan “plus“ ağaçlardan kurulmuş klonal TB86’dan alınan aşı kalemleri ile Eskişehir Orman Fidanlık Müdürlüğü’nde 2018 yılında aşılama yapılmıştır. Elde edilen aşılı fidanlarla Amasya Orman Bölge Müdürlüğü, Çorum Orman İşletme Müdürlüğü, Alaca Orman İşletme şefliği, 1414 numaralı bölmedeki hazırlanan sahada tohum bahçesi kuruluşu yapılmıştır.

 

Sarıçam tohum bahçesi kuruluşu

 

Enstitü Müdürlüğümüz teknik personellerinden Orman Y. Mühendisi Abdullah KAPLAN ve Ziraat Y. Mühendisi Mehmet DOĞAN tarafından Daday Orman İşletme Müdürlüğü, Yayla İşletme Şefliği sınırları içerisindeki alanda klonal sarıçam tohum bahçesi kurulmuştur. Daday, Göktepe-Orman işletme Şefliği sarıçam tohum meşceresi (TM171) orjinli plus ağaçlardan alınan aşı kalemleriyle aşılama çalışması 2019 yılında Eskişehir Orman Fidanlık Müdürlüğü tarafından yapılmıştır.

Bahçe kuruluşu esnasında, Kastamonu Orman Bölge Müdür Yardımcısı Sayın Reşat TUNÇ beraberindeki ekip, ekibimizi ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında bilgi almışlardır. Kendisine ve ekibine nazik ziyaretleri için teşekkür ederiz.

Ayrıca tohum bahçelerinin kuruluşuna kadar her aşamadaki çalışmaları ve yardımlarından dolayı Fidanlık ve Tohum İşleri Dairesi Başkanlığına, Amasya Orman Bölge Müdürlüğü, Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü, Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü çalışanlarına teşekkür ederiz.

Gelecek yıllarda bu bahçelerden miktar ve kalite bakımından orman fidanlıklarına verimli tohum sağlanması hedeflenmektedir. Ayrıca seçilen popülasyondaki bireyler farklı konumlarda koruma (ex-sitü) altına alınmıştır.  

 

Yazdır