09.03.2021
Genotipik Klonal Kızılçam Tohum Bahçesi ve Kızılçam Klon Parkı Kuruluşu

Enstitü Müdürlüğümüz teknik personellerinden Orman Yük. Mühendisi Orhan DEMİR ve Ziraat Yük. Mühendisi Mehmet DOĞAN tarafından 2021 yılı tohum bahçesi kuruluş programı kapsamında Muğla Orman İşletme Müdürlüğü, Karabörtlen İşletme Şefliği sınırları içerisinde klonal kızılçam genotipik tohum bahçesi kurulmuştur.

Ege Bölgesi Alt Yükselti Kuşağı Islah Zonunda (0-400 m) Kızılçam (Pinus brutia Ten.) Döl Denemeleri adlı projede meşcereden seçilmiş kızılçam plus ağaçları test edilmektedir. Projenin 16. Yaş sonuçlarına göre, çap karakteri bakımından en iyi gelişim gösteren ailelerden Muğla’da genotipik tohum bahçesi (GTB) kurulmuştur. Gelecek yıllarda bu bahçeden miktar ve kalite bakımından verimli tohum sağlanması beklenmektedir. Böylece hızlı gelişen fidanlar elde edilerek, endüstriyel ağaçlandırmalarda veriminin arttırılması öngörülmektedir. 

Ayrıca, Enstitü Müdürlüğümüz tarafından yapılması planlanan kontrollü çarprazlama çalışmalarına hizmet etmesi için Muğla Orman İşletme Müdürlüğü, Karabörtlen İşletme Şefliği sınırları içerisinde Kontrollü Çarprazlama Merkezine yakın bir alanda kızılçam klon parkı kuruluşu gerçekleşmiştir.

Tohum bahçesi ve klon parkı kuruluş aşamalarındaki çalışmaları ve yardımlarından dolayı Muğla Orman Fidanlık Müdürlüğü çalışanlarına ve Kaptanımız Sami ÖZTÜRK’e teşekkür ederiz.

 

 


Yazdır