18.03.2021
Nesli tehlikede olan Yalankozlar ex-sitü korumaya alınıyor
 

Güney Anadolu’daki relik (kalıntı) türlerimizden olan Yalankozların (Pterocarya fraxinifolia) çoğaltılıp ex-sitü koruma altına alınması için çelikler alınarak ön köklendirme işlemleri gerçekleştirilmiştir.

 

Enstitü Müdürlüğümüz teknik personellerinden Orman Y. Mühendisi Mehmet ACET ve

Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Elâzığ Orman Bölge Müdürlükleri personellerince Kahramanmaraş, Gaziantep ve Adıyaman’da çelikler alınarak Malatya Orman Fidanlık Şefliğinde ön köklendirme işlemleri tamamlanarak yastıklara dikilmiştir.

 

Türkiye’de genel olarak Kuzey Anadolu’da yayılış yapan Yalankoz, Güney Anadolu’da da Kahramanmaraş, Hatay, Kilis, Mersin, Adıyaman ve Gaziantep yörelerinde relikt olarak bulunmaktadır. Bu yörelerde yerli halk genel görünüşü itibariyle Juglans regia'ya benzediği ancak meyvesi yenmediği için, yalancı ceviz (Yalankoz) adını vermiştir.* Bu tür yayılış gösterdiği ülkeler arasında en geniş yayılışını ülkemizde yapmaktadır.

Paleoklimatik koşullarda, yaygın bir yayılışa sahipken, iklim ve çevre koşullarının değişmesi üzerine, günümüzde uygun yaşam alanlarına bağlı olarak yaşamını sürdürebilen, ana yayılıştan uzak popülasyonlara ''relikt'' denir. Bu türlerin korunması adına yapılacak çalışmalar son derece önemlidir.**

 

Yalankoz genetik kaynaklarından Kahramanmaraş ve Gaziantep’te bulunan alanlar, Enstitü Müdürlüğümüzce 1991 yılında Gen Koruma Ormanı statüsü verilerek koruma altına (in-sitü) alınmıştır.


Yazdır